Telehaber.com

Ana Sayfa - İletişim

Tüm Haberler  -  Son Dakika  -  Güncel  -  Ekonomi  -  Dünya  -  Spor  -  Politika  -  Yaşam  -  Kültür Sanat  -  Magazin - Yerel Haberler
23 Şubat 2024 Cuma 00:47 

Haberlerinde Ara:
Tüm haberlerde    Kültür - Sanat Haberleri kategorisinde   

Yerel Haberler

Gündemdekiler
Recep Tayyip Erdoğan
Murat Kurum
Numan Kurtulmuş
Benjamin Netanyahu
Vladimir Putin
Mehmet Özhaseki
Ekrem Imamoğlu
Cahit Bağcı
Mansur Yavaş
Ilham Aliyev
Yerel Haberler
Istanbul
Ankara
Izmir
Aydın
Antalya
Adana
Kayseri
Samsun
Gaziantep
Bursa
Politika
AKP
CHP
Anavatan
DYP
Recep Tayyip Erdoğan
Deniz Baykal
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Beşiktaş
Trabzonspor
Haber
 
 
Günlük
Haber Başlıkları
Size her sabah günün haber başlıklarını e-mail ile gönderiyoruz.
 
E-mail
Abone ol
Abone iptal
 

 Son Dakika Haberleri
 Gazete Haberleri
 Haber Siteleri

 

Kültür - Sanat Haberleri

Bakan Ersoy, "Geleceğe Miras Bergama Projesi" tanıtımında konuştu Açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bergama Antik Kenti'nin, ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yeri almasını sağlayacaklarını ve bunun için 1 milyar liralık bütçe öngördüklerini bildirdi.
AA, 21.2.2024 12:37
Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz | Yorumları oku | Benzer Haberler
  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bergama Antik Kenti'ne 1 milyar liralık bütçe ayırdıklarını açıkladı
Bakan Ersoy, Bergama Antik Kenti'nin ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için 1 milyar liralık bütçe öngördüklerini belirtti. Geleceğe Miras Bergama projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ersoy, Bergama'nın tarihi ve kültürel değerlerini koruyarak turizme kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.
AA, 21.2.2024 12:39
Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz | Yorumları oku | Benzer Haberler

Sayfa: 1 2

 sonraki sayfa >>

Türk Sinemasının Doğuşu AAtölye'de Konuşuldu
Anadolu Ajansının (AA) Sinema Atölyesi serisinin dördüncü etkinliği, Türk Sinemasının Doğuşu temasıyla AAtölye'de düzenlendi. Türk sinemasının doğuşu, gelişimi, dönüm noktaları ve Türk sinemasındaki ilkler ele alındı.
Türk Sinemasının Doğuşu ve İlkleri Konuşuldu
Anadolu Ajansı'nın Sinema Atölyesi serisinin dördüncü etkinliği, Türk Sinemasının Doğuşu temasıyla AAtölye'de düzenlendi. Türk sinemasının doğuşu, gelişimi, dönüm noktaları ve Türk sinemasındaki ilkler ele alındı. Etkinlikte, sinema tarihi yazarı ve eleştirmeni Burçak Evren, Türk sinemasının ilk filmlerine dair tartışmalara değindi ve Türk sinemasının altın yıllarına geçiş yaşandığını belirtti. Ayrıca, dijital platformlardaki yapımların üç kuşağı da kapsamadığına dikkat çekti ve sinemanın bu coğrafyada hala önemli bir yaşam biçimi olduğunu vurguladı.
Genç Sanat: 10. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda 420 bin lira para ödülü
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Sanat: 10. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda toplam 420 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmaya 35 yaş ve altındaki genç sanatçılar resim, heykel, fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya ve karışık teknik gibi alanlardaki çalışmalarıyla katılabilecek. Başarı ödülüne layık görülen 5 eser 35 bin TL, mansiyon ödülü alan 5 eser 17 bin TL, sergileme ödülü sahibi 20 eser ise 8 bin TL para ödülü kazanacak. Başvurular 19 Ağustos'ta başlayacak ve bir ay sürecek. Sanatçılar başvurularını e-Devlet bağlantılı internet adresinden çevrim içi yapabilecekler.
Genç Sanat: 10. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda 420 Bin TL Para Ödülü
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Sanat: 10. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda toplam 420 bin TL para ödülü verileceği açıklandı. Yarışmaya 35 yaş ve altındaki genç sanatçılar resim, heykel, fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya ve karışık teknik gibi alanlardaki çalışmalarıyla katılabilecek. Başvurular e-Devlet üzerinden çevrim içi olarak yapılacak.
Demirci Türk Sanat Müziği Korosu İlk Konserini Verdi
Manisa'nın Demirci ilçesinde belediye tarafından kurulan Demirci Türk Sanat Müziği Korosu, ilk konserini Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda verdi. İzmir Radyosu sanatçılarının eşlik ettiği koro, 23 eser seslendirdi. Konseri, Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanı Selami Selçuk ile vatandaşlar izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın övgüsü Bayburtlu dönercileri sevindirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bayburt dönerinden övgüyle bahsetmesi, kentteki döner ustalarını mutlu etti. Döner ustaları, Cumhurbaşkanı'nın övgüsüyle dönerin bilinirliğinin artmasını ve markalaşmasını istiyor. Bayburt döneri, kentte yaşayanların vazgeçilmezi olup, gurbetçi vatandaşlar ve öğrenciler tarafından da beğeniliyor. Bayburt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.
Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başlıyor
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 1-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde 19 oyun ve 27 temsil seyirciyle buluşacak.
Sivas'ın ünlü çobanı Tarık Kara Vali Şimşek'i ziyaret etti
Sivas'ın Gürün ilçesinde çobanlık yaparken söylediği türkülerle sosyal medyada üne kavuşan Tarık Kara, Vali Yılmaz Şimşek'i makamında ziyaret etti. Kara ile sohbet eden Vali Şimşek, ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra Vali Şimşek bağlama çaldı, Tarık Kara da halk ozanı Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü seslendirdi.
Gaziantep İslahiye'deki depremzedeler için TOKİ tarafından yapılan konutlara ilk aile yerleşti
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan kalıcı konutlara ilk aile yerleşti. Değirmencik Mahallesi'nde inşa edilen 405 konutun anahtar teslimi gerçekleştirildi. Depremzedeler, yeni evlerine taşınmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.
Mersin Devlet Opera ve Balesi Hamlet Balesi'ni İcra Edecek
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), William Shakespeare'in eserlerinden Hamlet tragedyasının bale uyarlamasını sanatseverlerle buluşturacak. Eser, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sahnelenecek.
Demirci Türk Sanat Müziği Korosu İlk Konserini Verdi
Manisa'nın Demirci ilçesinde belediye tarafından kurulan Demirci Türk Sanat Müziği Korosu, ilk konserini Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda verdi. İzmir Radyosu sanatçılarının eşlik ettiği koro, 23 eser seslendirdi. Konseri, Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanı Selami Selçuk ile vatandaşlar izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın övgüsü Bayburtlu dönercileri sevindirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bayburt dönerinden övgüyle bahsetmesi kentteki döner ustalarını mutlu etti. Bayburt döneri, büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Döner ustaları, dönerin tescillenmesini ve markalaşmasını istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a döner ikram eden esnaf teşekkür etti.
Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başlıyor
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 1-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde 19 oyun ve 27 temsil seyirciyle buluşacak. Ayrıca, festival kapsamında Tiyatro Emek Ödülü, Bursa Devlet Tiyatrosu'nun ilk kadın sanat yönetmeni Feyha Çelenk'e verilecek.
Sivas'ın ünlü çobanı Tarık Kara, Vali Şimşek'i ziyaret etti
Sivas'ın Gürün ilçesinde çobanlık yapan Tarık Kara, söylediği türkülerle sosyal medyada büyük bir üne kavuştu. Kara, Vali Yılmaz Şimşek'i makamında ziyaret ederek bir araya geldi. Vali Şimşek, ziyaretten memnuniyetini dile getirirken, Tarık Kara da halk ozanı Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü seslendirdi.
Gaziantep İslahiye'deki depremzedeler için TOKİ tarafından yapılan konutlara ilk aile yerleşti
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep'in İslahiye ilçesinde afetzedeler için TOKİ tarafından yapılan kalıcı konutlara ilk aile yerleşti. Değirmencik Mahallesi'nde inşa edilen ve 4 Şubat 2024'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı bağlantıyla yapılan kura çekimlerinin ardından hak sahiplerine anahtar teslimi gerçekleştirilen 405 kalıcı konutun olduğu bölgede yaşam başlıyor.
Kars ve Ardahan'daki Ölçek Deresi'nin Menderesleri Karla Kaplandı
Kars ve Ardahan sınırları arasında bulunan Ölçek Deresi'nin oluşturduğu menderesler, her mevsim farklı güzelliğe bürünüyor. Yüksek rakımlı dağlardan eriyen kar ve yer altı sularıyla beslenen dere, tarım ve hayvancılığa katkı sağlıyor. Geçtiği noktalara adeta hayat veren dere ile çevresi, doğal güzelliğiyle ilgi çekiyor. İlkbaharda yemyeşil görünüme kavuşan ve bereketli otlaklardan oluşan bölge, son günlerde etkili olan yağışla tamamen karla kaplandı. Beyaz örtü arasında kıvrım kıvrım akan dere, doğa ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yerleri arasında bulunuyor. Kars ve Ardahan sınırlarındaki menderesler, AA ekibince dronla görüntülendi. Kar manzaralı menderesler, doğal güzelliğiyle dikkati çekiyor. Ardahan'a bağlı Hasköy'ün sakinlerinden Murat Avşar, mendereslerin görenleri etkilediğini söyledi. Doğa tutkunlarını bölgeye beklediklerini ifade eden Avşar, 'Burası doğal bir alan ve tabiatın güzellikleri arasında keyifli bir yürüyüş yapılabilir. Buraya gelen misafirlerimiz menderesleri kar altında ve çevresinde açan çiçeklerle birlikte görüntüleyebilir.' dedi. Avşar, bölgenin turizme elverişli olduğunu dile getirerek, 'Buradan geçen menderesler özellikle mera ve köylere büyük katkı sağlıyor. Böyle yüksek ovalarda yer alan menderesler geçtiği yerlere hayat veriyor.' ifadelerini kullandı.
Bursa'da Bisiklette Kahve Konsepti
Bursa'da yaşayan genç, bisiklet ve kahve tutkusunu birleştirerek 'bisiklette kahve' konseptiyle kahvelerini müşterilerine sunuyor. Bisikletiyle farklı şehirlere giden genç girişimci, çevreci ekipmanlar kullanarak sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmayı hedefliyor.
Bursa'da Bisiklette Kahve Konseptiyle Hizmet Veren Genç Girişimci
Bursa'da yaşayan ve geçirdiği hastalığın ardından tur bisikletçiliğine merak salan genç, en büyük iki tutkusunu birleştirerek 'bisiklette kahve' konseptiyle hazırladığı kahveleri müşterilerinin beğenisine sunuyor.
Mersin Devlet Opera ve Balesi, Hamlet Balesi'ni Sanatseverlerle Buluşturuyor
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), yarın William Shakespeare'in Hamlet tragedyasının bale uyarlamasını sanatseverlerle buluşturacak. Revas Gabichvadze'nin müziği, Murat Kodallı'nın orkestra şefliği, Nugzar Magalashvili ve Medei Magalashvili'nin reji ve koreografisiyle hazırlanan eser, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde saat 20.00'de sahnelenecek. Baleyi Serbülent Biçer, Ender Üçdemir ve Özlem Şenormanlılar yönetecek.
Bu Hafta Vizyona Giren Filmler
Sinema salonlarında bu hafta ikisi yerli, 5 film vizyona girecek. Taner Ölmez, Nazan Kesal, Bülent İnal, Gürkan Uygun, Biran Damla Yılmaz ve Sinan Tuzcu'nun rol aldığı 'Hayatla Barış' izleyici ile buluşacak. Ekin Pandır'ın yönetmenliğini üstlendiği film, küçük yaşta talihsiz bir kaza yaşayan Barış Telli'nin, bu kazadan sonra verdiği yoğun mücadeleyle sadece Ampute Futbol Milli Takımının değil, ülke tarihinin en ilham veren sporcularından biri olmasını anlatıyor. Şahan Gökbakar'ın Seda Türkmen ile başrolünü paylaştığı yeni filmi 'Erdal ile Ece' komedi meraklılarının ilgisini çekmeye aday. Togan Gökbakar'ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, günümüz evlilik ilişkilerinde sıkça karşılaşılan acı tatlı çatışmaları ve bu sırada ortaya çıkan olayları mizahi bir dille ele alıyor. ABD, Birleşik Krallık ve Polonya ortak yapımı dönem filmi 'İlgi Alanı', Auschwitz kampı komutanı Rudolf Höss ve eşi Hedwig'in, kampın yanındaki bir ev ve bahçede, aileleri için ideal bir yaşam kurması hikayesini merkezine alıyor. Sandra Hüller, Christian Friedel ve Ralph Herforth'un rol aldığı filmi Jonathan Glazer yönetti. Christopher Smith'in yönetmenliğini yaptığı 'Ritüel' haftanın gerilim ve korku filmi olarak beyaz perdede yerini alacak. Jena Malone, Danny Huston, Ian Pirie'nin oynadığı filmin konusu özetle şöyle: 'Rahip olan erkek kardeşinin şüpheli ölümünün ardından Grace, gerçekte ne olduğunu öğrenmek için İskoçya'daki Mount Savior Manastırı'na gider. Kardeşinin başına gelenleri öğrenmek ve geçmişi ile yüzleşmek için manastıra geldiğinde, kendisini kutsal bir ayinin içinde bulur.' Jeremie Degruson'un beyaz perdeye uyarladığı 'Oyuncaklar Firarda' animasyon severleri sinema salonlarına çekmeyi amaçlıyor.

Sayfa: 1 2

 sonraki sayfa >>