Telehaber.com

Ana Sayfa - İletişim

Tüm Haberler  -  Son Dakika  -  Güncel  -  Ekonomi  -  Dünya  -  Spor  -  Politika  -  Yaşam  -  Kültür Sanat  -  Magazin - Yerel Haberler
22 Eylül 2023 Cuma 23:59 

Haberlerinde Ara:
Tüm haberlerde    Kültür - Sanat Haberleri kategorisinde   

Yerel Haberler

Gündemdekiler
Recep Tayyip Erdoğan
Mevlüt Çavuşoğlu
Kemal Kılıçdaroğlu
Yılmaz Tunç
Mehmet Kasapoğlu
Emine Erdoğan
Vladimir Putin
Mansur Yavaş
Ekrem Imamoğlu
Ismail Kartal
Yerel Haberler
Istanbul
Ankara
Izmir
New York
Antalya
Aydın
Adana
Bursa
Muğla
Gaziantep
Politika
AKP
CHP
Anavatan
DYP
Recep Tayyip Erdoğan
Deniz Baykal
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Beşiktaş
Trabzonspor
Haber
 
 
Günlük
Haber Başlıkları
Size her sabah günün haber başlıklarını e-mail ile gönderiyoruz.
 
E-mail
Abone ol
Abone iptal
 

 Son Dakika Haberleri
 Gazete Haberleri
 Haber Siteleri

 

Kültür - Sanat Haberleri

Türkiye'nin ahşap direkli ve kirişli camileri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ahşap direkli ve kirişli camilerin korunmasına ilişkin çalışmaları açıkladı. Türkiye'nin Dünya Mirası Listesi'ndeki ilk seri kültürel varlıkları olan camiler, nem ve böceklenme gibi sorunlarla mücadele ediliyor.
DHA, 22.9.2023 17:36
Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz | Yorumları oku | Benzer Haberler
  Diyarbakır E Tipi Cezaevi Müzeye Dönüştürülüyor
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyarbakır'da eski E Tipi Cezaevinde incelemelerde bulundu ve cezaevinin Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilerek müzeye dönüştürüleceğini açıkladı.
AA, 22.9.2023 15:41
Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz | Yorumları oku | Benzer Haberler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6

 sonraki sayfa >>

Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü, Ankara'da Türk Okçuluğunu Tanıttı
Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Ankara'da bulunan misyon şeflerine, diplomatlara ve ailelerine, geleneksel Türk okçuluğunun tanıtılmasına yönelik etkinlik düzenlendi. Etkinliğe 20 büyükelçilikten temsilci ve kordiplomatik aileleri katıldı. Türk okçuluğunun hem Türkiye'de hem de dünya çapında yaygınlaştığını göstermek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Türk savaş okunun yapımına yönelik eğitim verildi ve uygulamalı eğitimler düzenlendi. Etkinlik, kültürel alışveriş açısından ilginç bir deneyim olarak değerlendirildi.
Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü, Türk Okçuluğunu Tanıttı
Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Ankara'da bulunan misyon şeflerine, diplomatlara ve ailelerine, geleneksel Türk okçuluğunun tanıtılmasına yönelik etkinlik düzenlendi. Etkinliğe birçok büyükelçilikten temsilci ve kordiplomatik aileleri katıldı. Türk okçuluğunun yaygınlaşması ve Türkiye'nin kültürel değerlerinin tanıtılması amaçlandı.
Türkiye'nin ahşap direkli ve kirişli camileri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ahşap direkli ve kirişli camilerin korunmasına ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ahşabın nem ve böceklenme gibi sorunları olduğunu belirten Bakanlık yetkilisi, ahşabın bilimsel olarak incelendiğini ve uygun önlemlerin alındığını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin Dünya Mirası Listesi'ndeki ilk seri kültürel varlıkları olan camilerin benzer sistemlerle yapıldığı ifade edildi. Bakanlık, gelecek yıllar için de yeni dosyalar hazırlayarak Türkiye'nin kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.
Ankara'da Dünya Kültürleri Festivali Başladı
Ankara'da düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Gordion temasıyla açıldı. Festivalde, 50'den fazla ülkenin büyükelçileri ve yabancı misyon şefleri yer aldı. Festivalde ülkelerin geleneksel yiyecekleri, içecekleri ve halk kıyafetleri tanıtıldı. Ayrıca, katılımcı ülkelerin geleneksel halk dansları da sergilendi.
Ankara'da Dünya Kültürleri Festivali Açıldı
Ankara'da düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali'nin açılışı yapıldı. Festivalde, büyükelçilikler stantlarıyla yer alırken, katılımcı ülkelerin geleneksel yiyecekleri, içecekleri ve halk kıyafetleri tanıtıldı. Açılış konuşmalarının ardından katılımcı ülkelerin geleneksel halk dansları sergilendi.
Elazığ Kebanlılar Derneği Üyeleri Kurumlara Ziyarette Bulundu
Elazığ Kebanlılar Derneği üyeleri, başkanları Ayhan Şimşek önderliğinde bir heyet oluşturarak çeşitli kurumlara ziyarette bulundu. Heyet, Keban Kaymakamı Furkan Atalık, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Nurullah Sevgi ve Ziraat Bankası Keban Şubesi Müdürü Harun Akcan'ı makamlarında ziyaret etti.
Yunus Emre Enstitüsü, Cumhuriyetle Büyüyen Türkiye Sergisine Ev Sahipliği Yaptı
Yunus Emre Enstitüsü, Ressam Prof. Dr. Abbas Ketizmen'in 'Cumhuriyetle Büyüyen Türkiye' adlı sergisine ev sahipliği yaptı. Sergide, Türk tarihine iz bırakan olaylar kronolojik sırayla resmedildi ve Türkiye'nin kültürel değerlerine ilişkin görseller sergilendi. Ayrıca konserde Cumhuriyet Dönemi'ne ait Türk müzikleri icra edildi.
Çeşme Festivali Enrico Macias Konseriyle Başladı
Çeşme Festivali, Enrico Macias'ın verdiği konserle başladı. Macias'ı izlemeye gelen yüzbinler sanatçıyı ayakta alkışladı. Ünlü Fransız sanatçı konser sonunda Ajda Pekkan'ın 'Hoşgör Sen' şarkısının bir bölümünü de Türkçe söylemesi uzun süre alkış aldı.
Küçükçekmece'de Trabzon Günleri Başladı
Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece Trabzonlular Derneği iş birliğiyle düzenlenen Trabzon Günleri başladı. Festivalde yöresel yemekler ve el işi ürünlerin yanı sıra Karadeniz türküleri de yer alıyor.
Berlin'de kendilerini köpek olarak tanımlayan yüzlerce insan bir araya geldi
Almanya'nın başkenti Berlin'de kendilerini köpek olarak tanımlayan yüzlerce kişi, 'köpek oyunu' adı verilen bir fetiş etkinliği için bir araya geldi. Kendilerini köpek olarak tanımlayan yüzlerce kişi bir araya gelip birbirlerine uluyup havladı.
Ankara'da 'Dünya Kültürleri Festivali' Başladı
Ankara'da, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı ve Gordion' temasıyla düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali'nin açılışı gerçekleşti. Festivalde, 50'den fazla ülkenin Ankara Büyükelçileri ve yabancı misyon şefleri stantlarla yer aldı. Ülkelerin geleneksel yiyecekleri, içecekleri ve halk kıyafetleri tanıtıldı. Açılışta konuşan İran Büyükelçisi, bu tür etkinliklerin farklı ulusların kültürlerini tanıtması ve kültürel ilişkileri geliştirmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Festivalde ayrıca antik Gordion Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesi de kutlandı.
Ankara'da 'Dünya Kültürleri Festivali' başladı
Ankara'da, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı ve Gordion' temasıyla düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali'nin açılışı gerçekleşti. Festivalde büyükelçilikler stantlarıyla yer aldı ve ülkelerin geleneksel yiyecekleri, içecekleri ve halk kıyafetleri tanıtıldı.
Nikolas Kopernik'in Doğumunun 550. Yıl Dönümüne Özel Sergi Düzenlendi
Bursa'da, Polonyalı ünlü gökbilimci Nikolas Kopernik'in doğumunun 550'nci yıl dönümü anısına fotoğraf sergisi düzenlendi. Sergi, Kopernik'in yaşadığı dönemin faaliyetlerini anlatarak, onun bilimsel başarılarını ve etkisini vurgulamaktadır. Açılışa Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ve diğer önemli isimler katıldı. Sergi, 30 gün boyunca ziyaret edilebilecek.
Nikolas Kopernik'in doğumunun 550. yıl dönümü anısına fotoğraf sergisi düzenlendi
Bursa'da, Polonyalı ünlü gökbilimci Nikolas Kopernik'in doğumunun 550'nci yıl dönümü anısına fotoğraf sergisi düzenlendi. Sergi, Kopernik'in yaşadığı dönemin faaliyetlerini anlatıyor.
Beypazarı'nda Ahilik Haftası Programı Düzenlendi
Ankara'nın Beypazarı ilçesinde Ahilik Haftası kapsamında İncili Camisi'nde düzenlenen programda, Ahilik geleneğinin nesillere aktarılması vurgulandı. İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, alışverişte dürüst davranmanın ve aldatmamak gibi konuların önemine dikkat çekti. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ahinin cömertliğini ve helal kazancı tercih ettiğini belirtirken, Beypazarı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ömer Koçer de esnafa bol ve bereketli kazançlar diledi. Program sonunda vatandaşlara esnaf tarafından hazırlanan çeşitli yiyecekler ikram edildi.
Beypazarı'nda Ahilik Haftası Programı Düzenlendi
Ankara'nın Beypazarı ilçesinde Ahilik Haftası kapsamında İncili Camisi'nde düzenlenen programda, Ahilik geleneğinin önemi vurgulandı. İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, alışverişte dürüstlüğün ve helal kazancın önemine dikkat çekti. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ve Beypazarı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ömer Koçer de esnafa bol ve bereketli kazançlar diledi. Program sonunda vatandaşlara esnaf tarafından hazırlanan geleneksel yemekler ikram edildi.
Keçiören Sanat Galerisi'nde Selçuklu Dönemi Eserleri Sergisi Açıldı
Keçiören Sanat Galerisi'nde, Selçuklu dönemine ait sanat dallarından esinlenilerek ortaya çıkarılan eserlerin yer aldığı 'Kubadabat' isimli sergi ziyarete açıldı. Serginin açılışına AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve diğer yetkililer katıldı. Altınok, konuşmasında Türk sanatının derinliğini ve büyüklüğünü vurgulayarak, Selçuklu dönemi eserlerinin önemine dikkat çekti. AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ise Türk sanatının kadim tarihine vurgu yaparak, eserlerin gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurguladı.
Ankara'da Dünya Kültürleri Festivali 2023 Açıldı
Ankara'da 55 büyükelçilik ve Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) katılımıyla düzenlenen 'Dünya Kültürleri Festivali 2023'ün' açılışı Cermodern Kültür Merkezi'nde yapıldı. Festivalde, 55 ülkeden geleneksel danslar, müzik dinletisi ve konserleri, kıyafet defileleri, sanat workshopları, gastronomi workshopları, geleneksel yemek ikramları, kültürel söyleşiler, ülkesel tanıtıcı videolar, filmler, yarışma ve çekiliş programları yer alıyor.
Ankara'da Dünya Kültürleri Festivali 2023 Açıldı
Ankara'da düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali 2023'ün açılışı yapıldı. Festivalde 55 ülkeden büyükelçiliklerin katılımıyla birçok etkinlik gerçekleştirilecek.
Yunus Emre Enstitüsü, Cumhuriyetle Büyüyen Türkiye Sergisine Ev Sahipliği Yaptı
Yunus Emre Enstitüsü, Ressam Prof. Dr. Abbas Ketizmen'in 'Cumhuriyetle Büyüyen Türkiye' adlı sergisine ev sahipliği yaptı. Sergide, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden Kurtuluş Savaşı'na kadar olan olaylar kronolojik sırayla resmedildi. Ayrıca, Türkiye'nin kültürel değerlerine ilişkin görseller de sergilendi. Programda, Cumhuriyet Dönemi'ne ait Türk müzikleri icra edildi. Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, serginin gençler ve çocuklar için önemli olduğunu belirtti ve Türk kültürünü dünyaya taşıdıklarını ifade etti. Ressam Prof. Dr. Abbas Ketizmen, 45 yıllık sanat hayatı boyunca birçok ödül kazandı ve sergiler düzenledi.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6

 sonraki sayfa >>